Határtalanul- Magyar emlékek nyomában Szlovéniában és Horvátországban

Mintegy 2,7 millió Ft támogatást nyert iskolánk a Határtalanul programon, melynek keretében lehetővé vált, hogy a hetedik osztályunk 2 napot Szlovéniában és 3 napot Horvátországban tölthetett.

Gyönyörű utakon jártak, melyet a képes beszámoló is bizonyít.

Köszönjük a támogatást és a lehetőséget!

Köszönjük Vajtáné Boros Éva Klára és Soponyainé Fórizs Magdolna tanárnőknek a csoport vezetését, gondozását, Dr. Kopári László úrnak a szívélyes idegenvezetést, az Istria-94 Tours Utazási KFT.-nek, Dr. Kopári László úrnak és feleségének, a lebonyolítást, Keresztényné Papp Zsuzsa tanárnőnek a pályázat megírását!


Kirándulásunk 1. napján meglátogattuk a Lendvai várat, ahol Zala György emlékkiállítás található. Megtekintettük a Makovecz Imre által tervezett Művelődési Házat és színházat, a Szent Katalin templomot, majd Szent Istvánra emlékeztünk, akinek a szobra a Szent Katalin templom mellett áll. Innen haladtunk tovább Göntérházára, ahol betekintést nyerhettünk egy családi gazdaság életébe, majd megcsodálhattuk a falu legrégebbi vallásos építményét a 19. századi szoknyás haranglábat. Ezután Dobronakon rövid megállót tettünk a Kétnyelvű Általános Iskolában, majd felkerestük a bántornyai Szűz Mária-templomot a Szent László legendát ábrázoló freskókkal. A hosszú nap végén szállásunkat Szécsiszigeten, a Szapáry–Andrássy-kastélyban foglaltuk el.


Kirándulásunk 2. napján első utunk Selo (Tótlak, Nagytótlak) falu végén található Szent Miklós és Szűz Mária-körtemplomhoz vezetett, ezt követően Kapornakon megtekintettük a tájház néprajzi és helytörténeti gyűjteményét. Ebéd után a magyar-osztrák-szlovén hármashatárhoz, a határkőhöz túráztunk, melyet megkerülve 3 ország területén is átsétálunk. Utunk ezután a felsőlendvai erődítményhez vezetett. Egy kis szabadprogram után Lentiben indultunk vissza a szécsiszigeti szállásunkra és az út során még egy rövid bevásárlásra is jutott idő.


3. nap

Túránk harmadik napjának reggelén Horvátország felé vettük az irányt. Először Csáktornya várát járhattuk be, és Zrínyi Miklósra emlékeztünk, ki itt írta a „Szigeti veszedelem” című verses eposzt, és itt is hunyt el 1664-ben. Következő állomásunk Varasdra vezetett. A vár bejárása után a városban sétáltunk, ezt követően pedig Kraljevicára, a tengerparti szállásunkra indultunk.


A 4. napunkon Rijekában először a hullámtörő gáthoz sétáltunk, melyet a Magyar Királyi Hivatal főmérnöke, Hajnal Antal tervezett, majd pedig Gróf Batthyány Lajos egykori nyaralójához érkeztünk. Utunk ezután a Frangepánok által épített Trsat várhoz vezetett, ahonnan csodálatos kilátás tárult elénk Rijeka városára és a tengerre. Ezt követően Abbáziába kirándultunk, ahol végig sétálunk a csodálatos százéves sétányon. Kraljevicara visszaérkezve kihasználva a ragyogó napsütést és meleg időt, megmártoztunk a tengerben. Vacsora után pedig a Krk szigetre vezető hídról csodáltuk meg a tengerparti naplementét.


Az 5. napon Zágrábban jártunk, ahol az óvárosi séta után, érintettük a Kaptol dombon az Szent István-székesegyházat, melyet Szent László királyunk alapított. Tovább haladtunk a Dolacon, a zöldség és virágpiacon keresztül, a Kőkapun át a Gradecre, a SzentMárk-templomhoz, az Országgyűlés épületéhez és a Báni palotához, majd Alsóváros központjába, a Jellasics térre, ahol megemlékezünk az 1848-49-es szabadságharcról.


Tartalmas és jó hangulatú öt napot töltöttünk együtt, a gyerekek hatalmas élményekkel gazdagodva értek haza.

Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.